North American Rock Garden Society Award Recipients

The awards are given once a year and announced at the NARGS Annual General Meeting. Note that every award is not necessarily made every year.

This list is consists of two parts:

Part I – Awards and Awardees sorted by year in chronological order 1997 to 2013

Part II - Complete list of Awards and Awardees awards sorted by recipient's last name in alphabetical order and by Year from the first Award in 1965 to 2013.

 

PART  I     Listing by Year of NARGS Award Recipients 1997 to 2013


Year Award Recipient
1997 Carleton R. Worth Frederick W. Case II
  Marcel Le Piniec Betty Lowry
  Marvin E. Black Sheila Paulson
  Award of Merit Alice Lauber
      Gwen Kelaidis (Rocky Mt.)
         
1998 Marcel Le Piniec Charles Oliver (Connecticut)
  Award of Merit Thomas Stuart (Hudson Valley)
      Andrew Pierce
      Jane McGary
      Wayne Roderick
         
1999 Marvin E. Black Lawrence Thomas (Manhattan)
  Edgar T. Wherry William Weber
  Marcel Le Piniec Tony Avent (Piedmont)
  Carleton R. Worth Trevor Cole
  Award of Merit William Weber
      Robert Bartolomei (Hudson Valley)
         
2000 Marcel Le Piniec Rick Rupp
  Marvin E. Black Jacques Mommens
  Edgar T. Wherry Sean Hogan
  Carleton R. Worth Verna Pratt
  Award of Merit Patricia and John Bender
         
2001 Carleton R. Worth Donna Balzar
  Award of Merit James Jones
         
2002 Carleton R. Worth Rex Murfitt (British Columbia)
  Marvin E. Black Marion Jarvie (Ontario)
  Award of Merit Harry Dewey (Potomac Valley)
         
2003 Marvin E. Black Joyce Fingerut (Connecticut)
  Award of Merit Tony Reznicek (Great Lakes)
         
2004 Marcel Le Piniec Dan Hinkley (Northwestern)
  Award of Merit Bobby Ward (Piedmont)
      Charles Griffith (Minnesota)
         
2005 Marcel Le Piniec Ron Ratko (California)
  Carleton R. Worth Robert Nold (Rocky Mt.)
  Award of Merit Iza Goroff (Wisconsin-Illinois)
         
2006 Marcel Le Piniec Roger and Debbie Barlow (British Columbia)
  Edgar T. Wherry Marilyn Light (Quebec)
  Award of Merit Bernard Jackson (Nova Scotia)
         
2007 Award of Merit Joyce Fingerut (Connecticut)
      John Bieber (Manhattan)
         
2008 Marvin E. Black Ernie Boyd (Ontario)
  Charlesworth Prize Kristl Walek (Ontario) “Seedy Thoughts”
         
2009 Marcel Le Piniec Harvey and Irene Wrightman (Ontario)
  Carleton R. Worth Jane McGary (Oregon)
  Edgar T. Wherry Dr. James Reveal
  Marvin E. Black Michael Slater (Mason-Dixon)
  Charlesworth Prize Andrew Osyany (Ontario) “Two Gardeners in One Garden”
  Award of Merit Phyllis Gustafson (Oregon)
      Jan and David Dobak (Oregon)
      Richard Rosenberg (Allegheny)
  Millstream Garden Award –  
    Rock and Alpine Garden:
      Carl Gehenio (Allegheny)
    A Special Garden:  
      Lawrence Thomas (Manhattan) The Terrace Garden
         
2010 Edgar T. Wherry Loraine Yeatts
  Charlesworth Prize Panayoti Kelaidis (Rocky Mt.) “In Defense of Nonconventional Rock Gardens”
  Award of Merit Mike Kintgen (Rocky Mt.)
      Ed Glover (Wisconsin-Illinois)
      Nick Klise and Morris West (Mason-Dixon)
  Millstream Garden Award –  
    Rock and Alpine Garden:
      Sandy Snyder (Rocky Mt.)
         
2011 Marcel Le Piniec Alan Bradshaw
  Charlesworth Prize Charles Hipkin “The Summer Flora of the San Juan Mountains”
  Award of Merit Cheryl Philstrom
      Jacques Thompson
  Millstream Garden Award –  
    Rock and Alpine Garden:
      Anne Spiegel (Berkshire)
         
2012 Edgar T. Wherry James Locklear
  Charlesworth Prize Stephanie Ferguson “Sun, Stone and Water.”
  Award of Merit Alice Nicolson (Potomac Valley)
      Al Deurbrouck (Allegheny)
      Michael Slater (Delaware Valley)
  Millstream Garden Award –  
    A Special Garden:  
      Patricia Highberg  (Fells) “A Perfect Vermont Garden”
    Rock and Alpine Garden:
      David and Wendy Sellars (British Columbia)
         
2013 Marcel Le Piniec John Spain (Connecticut)
  Charlesworth Prize Mike Bone (Rocky Mt.) “Rock Gardening From Scratch”
  Award of Merit Laura Serowicz (Great Lakes)
      Dick Bartlett (Rocky Mt.)
      Grazyna Grauer (Ohio Valley)
      Randy Tatroe (Rocky Mt.)
  Millstream Garden Award –  
    Rock Garden:  
      Ev Whittemore (Southern Appalachian) “Tall Pines”
    Unique Garden:  
      Audrey and Robert Faden (Potomac Valley) “The Expanding Garden”
    A Special Garden:  
      Joe and Beverly French (Southern Appalachian)
       
2014 Award of Merit   Robin Magowan (Santa Fe)
      Ben Burr (Manhattan)
      Bill Adams (Rocky Mountain, Pikes Peak)
      Daniel Dillon (Ontario Rock Garden and Hardy Plant Society)
  Marcel Le Piniec   David Salman (Santa Fe)
      Steve Hootman
  Carleton R. Worth   Abbie Zabar (Manhattan)
      John Watson and Anita Flores de Watson
  Millstream Garden Award –  
    A Special Garden:
      Judi Dumont (Manhattan)
  Charlesworth Prize   Dieter Zschummel for “Dongda La:  A Treasure House of Alpines”
      Don LaFond (Great Lakes) for “I Really Hate Cows: Why Vegetarians Shouldn’t Visit Wyoming”

PART II    Complete listing of NARGS Award Recipients 1965 to 2013

Note: listings are arranged by last name.

 

Award of Merit (By Name)





  Sallie Allen (1979) Doretta Klaber (1967)
  Helga Andrews (1996) Nick Klise and Morris West (2010
  Hans Asmus (1981) Alice Lauber (1997)
  Elmer Baldwin (1977) Elizabeth Lawrence (1972)
  Nancy Ballard (1993) Olga & Clifford G. Lewis (1980) 
  James Jones (2001) Jane McGary (1998)
  Joan Sanders Banfield (1987) James McPhail & Bob Woodward (1976)
   Claude Arno Barr (1965) Robert Means (1992) 
  Dick Bartett (2013) Betty Ann Mech (1983) 
  Robert Bartolomei (1999)  James A. Minogue (1995) 
  Patricia and John Bender (2000)  Madalene Modic (1978) 
  Bozidar 'Ted' Berginc (1981)  Brian O. Mulligan (1978)
  Mrs. A.C. U. Berry (1965) Jeanne& Milton S. Mulloy (1980) 
  John Bieber (2007)  Guy S. Nearing (1965)
  Marvin E. Black (1984) Alice Nicolson (2012)
  Katheryne E. Boydston (1977)  John P. Osborne (1971) 
  Harry Butler (1987) . Howard W. Pfeifer (1989) 
  Francis H. Cabot (1982) Andrew Pierce (1998)
  Geoffrey B. Charlesworth (1987) Cheryl Philstrom (2011) 
  Will C. Curtis (1965)  Howard K Porter (1988) 
  Norman C. Deno (1978) Lee M. Raden (1976) 
  Al Deurbrouck (2012)  Richard Redfield (1974) 
  Harry Dewey (2003) Alex D. Reid (1973) 
  Jan and David Dobak (2009)  Victor Reiter (1981)
  Grace F. Dowbridge (1967)  Tony Reznicek (2003)
  Marion (Marnie) Flook (1995)  Frances Kinne Roberson (1977) 
  Edith & Carl S. English Jr. (1966)  Frank H. Rose (1967)
  Harold Epstein (1966) Richard Rosenberg (2009) 
  Joyce Fingerut (2007) Lester Rowntree (1967) 
  Laura Louise Foster (1979) George M. Schenk (1982) 
  H. Lincoln Foster (1970)  Zenon Schreiber (1968) 
  Henry R. FulIer (1977)  Robert M. Senior (1969)
  Carl Gehenio (1989)  Laura Serowicz (2013) 
  Roxie Gevjan (1974) Norman Singer (1985)
  Ed Glover (2010) Michael Slater (2012)
  Iza Goroff (2005) Ellie B. Spingarn (1973) 
  Grazyna Grauer (2013) Aline Strutz (1981) 
  Charles Griffith (2004) Thomas W. Stuart (1998)
  Phyllis Gustafson (2009)  Albert Merle Sutton'(1970) 
  Dorothy Ebel HanselI (1968)  Sharon F. Sutton(1982)
  Bernard Harkness (1974)  Randy Tatroe (2013)
  Donald E. Havens (1985)  Jacques Thompson (2011) 
  Betty Jane Haywood (1969)  Waid Vanderpoel (1993)
  Catherine HulI (1990) David Vesall (1996)
  Don Humphrey (1996) Bobby Ward (2004) 
  Bernard Jackson  (2006) Edgar T. Wherry (1965)
  James Jones (2001) Evelyn Whittemore (1994)
  Gwen Kelaidis (1997)  Carole Wilder (1996) 
  Panayoti P. Kelaidis (1982) Carleton R. Worth (1966) 
  Michael Kintgen (2010) John Wurdack (1991) 
  Anita Kistler (1976) Barry Yinger (1994) .

 

Award of Merit (By Year)






  1965 Claude Arno Barr  1987 Joan Sanders Benfield 
    Mrs. A.C.U. Berry    Harry Butler
    Will Curtis   Geoffrey B. Charlesworth
    Guy G. Nearing  1988 Howard N. Porter 
    Edgar T. Wherry 1989 Carl Gehenio
  1966 Edith & Carl S. English, Jr.    Howard W. Pfeifer 
    Harold Epstein 1990 Catherine Hull
    Carleton R. Worth  1991 John Wurdack
  1967 Grace F. Dowbridge  1992 Robert Means
    Doretta Klaber   1993 Nancy Ballard
    Frank H. Rose   Waid Vanderpoel
    Mrs. Lester Rowntree  1994 Evelyn Whittermore
  1968 Dorothy Ebel Hansell    Barry Yinger
    Zenon Schreiber  1995 Marion (Marnie) Flook 
  1969 Betty Jane Haywood    James A. Minogue 
    Robert M. Senior  1996 Helga Andrews
  1970 H. Lincoln Foster    Don Humphrey
    Albert Merle Sutton    David Vesall
    John P. Osborne    Carole Wilder
  1971 Elizabeth Lawrence  1997 Gwen Kelaidis
  1972 Alex D. Reid   Alice Lauber
  1973 Ellie B. Spingarn 1998 Jane McGary
    Roxie Gevjan   Andrew Pierce 
    Bernard Harkness   Thomas W. Stuart 
  1974 Richard Redfield 1999 Robert Bartolomei
  1976 Anita Kistler 2000 Patricia and John Bender 
    James McPhail & Bob Woodward  2001 James Jones
    Lee M. Raden 2002 Harry Dewey
  1977 Elmer Baldwin 2003 Tony Reznicek
    Katheryne E. Boydston  2004 Charles Griffith
    Henry R. Fuller 2004 Bobby Ward
    Frances Kinne Roberson 2005 Iza Goroff  
  1978 Norman C. Deno  2006 Bernard Jackson
    Madalene Modic  2007 Joyce Fingerut
    Brian O. Mulligan    John Bieber
    Sallie Allen 2009 Jan and David Dobak 
  1979 Laura Louise Foster     Phyllis Gustafson
  1980 Olga & Clifford G. Lewis    Richard Rosenberg
    Jeanne & Milton S. Mulloy  2010 Michael Kintgen
  1981 Hans Asmus .   Ed Glover
    Bozidar 'Ted' Berginc                    Nick Klise & Morris West        
    Victor Reiter 2011 Cheryl Philstrom
    Aline Strutz    Jacques Thompson
  1982 Francis H. Cabot 2012 Alice Nicolson
    Panayoti P. Kelaidis    Al Deurbrouck
    George M. Schenk    Michael Slater
    Sharon F. Sutton  2013 Laura Serowicz
  1983 Betty Ann Mech    Dick Bartlett
  1984 Marvin E. Black    Grazyna Grauer
  1985 Donald E. Havens    Randy Tatroe
    Norman Singer      

 

Marcel Le Piniec Award 1969 to 2013        





  By Name By Year
  Tony Avent (1999) 1969 Lawrence P. Crocker & Boyd C. Kline
  Roger & Debbie Barlow (2006) 1970 Margaret J. Williams
  Rupert Barneby & Dwight Ripley (1974) 1971 Hazel & Don Smith 
  Alan Bradshaw (2011) 1972 Byard LeRoy Davidson 
  Jerry Cobb Colley & Baldassare Mineo (1987) 1973 Edwad H. Lohbrunner
  James E. Cross (1968) 1974 Rupert Bameby & Dwight Ripley
  Byard LeRoy Davidson (1972) 1976 Charles Thunnan
  Stephen G. Doonan & Phil Pearson (1986) 1977 Joel Spingarn
  Rene Duval & Richard Weaver (1993) 1979 H. Lincoln Foster
  H. Lincoln Foster (1979) 1980 Marjorie A. Walsh
  Josef Halda (1995) 1981 Wayne Roderick
  William J. Hamilton (1985) 1982 T. Paul Maslin
  Dan Hinkley (2004) 1983 Robert Putnam
  Panayoti P. Kelaidis (1994) 1984 Bruce & Thomas Shin 
  Lawrence P. Crocker & Boyd C. Kline (1969) 1985 William J. Hamilton
  Edwad H. Lohbrunner (1973) 1986 Stephen G. Doonan & Phil Pearson
  Betty Lowry (1997) 1987 Jerry Cobb Colley & Baldassare Mineo
  Rick Lupp (2000) 1988 James E. Cross
  Floyd McMullen (1989) 1989 Floyd McMullen
  T. Paul Maslin (1982) 1991 J. C. Raulston
  Baldassare Mineo & Jerry Cobb Colley (1987) 1994 Panayoti P. Kelaidis
  Charles Oliver (1998) 1993 Rene Duval & Richard Weaver 
  Phil Pearson & Stephen G. Doonan (1986) 1995 Josef Halda
  Robert Putnam (1983) 1996 Sally Walker
  J.C. Raulston (1991) 1997 Betty Lowry
  Ron Ratko (2005) 1998 Charles Oliver
  Dwight Ripley & Rupert Barneby (1974) 1999 Tony Avent
  Wayne Roderick (1981) 2000 Rick Lupp
  Bruce & Thomas Shin (1984) 2004 Dan Hinkley
  Hazel & Don Smith (1971) 2005 Ron Ratko
  Joel Spingarn (1977) 2006 Roger & Debbie Barlow
  Charles Thurman (1976) 2009 Harvey and Irene Wrightman 
  Sally Walker (1996) 2011 Alan Bradshaw
  Marjorie A. Walsh (1980) 2013 John Spain
  Margaret J. Williams (1970)    
  Harvey and Irene Wrightman (2009)    

 

Edgar T. Wherry Award 1973 to 2012





  By Name By Year
  Claude Arno Barr (1973) 1973 Claude Arno Barr
  C. Ritchie Bell (1984) 1974 Frederick W. Case II
  Frederick W. Case II (1974) 1976 C. Leo Hitchcock
  Laura Louise & H. Lincoln Foster (1989) 1980 John T. Mickel
  C. Leo Hitchcock (1976) 1982 Ruth Ashton Nelson
  Sean Hogan (2000) 1984 C. Ritchie Bell
  Noel Holmgren (1994) 1986, Panayoti Kelaidis
  Richard Jaynes (1991) 1988 Laura Louise & H. Lincoln Foster
  Panayoti Kelaidis (1986) 1989 Arthur R. Kruckeberg
  Arthur R. Kruckeberg (1989) 1990 Gladys L. Smith
  Marilyn Light (2006) 1991 Richard Jaynes
  James Locklear (2012) 1993 Faith P. Mackaness
  Faith P. Mackaness (1993) 1994 Noel Holmgren
  Brian Mathew (1995) 1995 Brian Mathew
  John T. Mickel (1980) 1999 William Weber
  Ruth Ashton Nelson (1982) 2000 Sean Hogan
  James Reveal (2009) 2006 Marilyn Light
  William Weber (1999) 2009 James Reveal
  Loraine Yeatts (2010) 2010 Loraine Yeatts
    2012 James Locklear

Carleton R. Worth Award 1985 to 2000





  By Name By Year
  Donna Balzar (2001) 1985 Mark McDonough
  Frederick W. Case II (1997) 1986 Brian Mathew
  Geoffrey B. Charlesworth (1990) 1989 Mabel G. Harkness
  Norman C. Deno (1993) 1990 Geoffrey B. Charlesworth
  Mabel G. Harkenss (1989) 1993 Norman C. Deno
  Mark McDonough (1985) 1997 Frederick W. Case II
  Jane McGary (2009) 2000 Verna Pratt
  Brian Mathew (1986) 2001 Donna Balzar
  Rex Murfitt (2002) 2002 Rex Murfitt
  Robert Nold (2005) 2005 Robert Nold
  Verna Pratt (2000) 2009 Jane McGary

 

Marvin E. Black Award 1985 to 2009      





  By Name By Year
  Donna Balzar (2001) 1985 Mark McDonough
  Frederick W. Case II (1997) 1986 Brian Mathew
  Geoffrey B. Charlesworth (1990) 1989 Mabel G. Harkness
  Norman C. Deno (1993) 1990 Geoffrey B. Charlesworth
  Mabel G. Harkenss (1989) 1993 Norman C. Deno
  Mark McDonough (1985) 1997 Frederick W. Case II
  Jane McGary (2009) 2000 Verna Pratt
  Brian Mathew (1986) 2001 Donna Balzar
  Rex Murfitt (2002) 2002 Rex Murfitt
  Robert Nold (2005) 2005 Robert Nold
  Verna Pratt (2000) 2009 Jane McGary

 

Geoffrey B. Charlesworth Writing Prize





  By Name By Year
  Mike Bone 2013 2008 Kristl Walek
  Stephanie Ferguson 2012 2009 Andrew Osyany 
  Charles Hipkin 2011 2010 Panayoti Kelaidis
  Panayoti Kelaidis 2010 2011 Charles Hipkin
  Andrew Osyany 2009 2012 Stephanie Ferguson
  Kristl Walek 2008 2013 Mike Bon

 

Millstream Garden Award (By Category and Name)



     
  Outstanding "Special" garden:
    Judy Dumont, Manhattan 2014
    Joe and Beverly French, South Appalachian 2013
    Patricia Highberg, Fells 2012
    Lawrence Thomas, Manhattan 2009
     
  Outstanding “Unique” garden:
    Audrey and Robert Faden, Potomac Valley, 2013 “The Expanding Garden”
     
  Outstanding Rock and Alpine Garden:
    Carl Gehenio, Allegheny 2009
    David and Wendy Sellars 2012
    Sandy Snyder, Rocky Mountain 2010
    Anne Spiegel, Berkshire 2011
    Ev Whittemore 2013 “Tall Pines”

 

Millstream Garden Award (By Year)



  2009 Carl Gehenio, Allegheny (Rock & Alpine Garden)
    Lawrence Thomas, Manhattan (Special Garden, “Terrace Garden”)
  2010 Sandy Snyder,  Rocky Mountain, (Rock and Alpine Garden)
  2011 Anne Spiegel, Berkshire, (Rock and Alpine Garden)
  2012 Patricia Highberg, Fells, (Special Garden “A Vermont Garden”)
    David and Wendy Sellars, (Rock and Alpine Garden)
  2013 Ev Whittemore, Southern Appalachian, (Rock and Alpine Garden “Tall Pines”)
    Audrey and Robert Faden, Potomac Valley, (Unique Garden “The Expanding Garden”)
    Joe and Beverly French, Southern Appalachian, (Special Garden)
  2014 Judi Dumont, Manhattan (Special Garden)